خلاصه نویسی در کنکور ارشد مدیریت با توجه به ماهیت دروس

یکی از چالش هایی که در ادامه ی مسیر مطالعاتی خصوصا در روزهای منتهی به کنکورهای آزمایشی و هفته ی آخر منتهی به کنکور با آن مواجه می شویم این است که ، ملزم هستیم تا در مدت زمانی کوتاه حجم قابل توجهی از مطالب را مرور کنیم ، از طرفی یادآوری نکات اصلی و رابطه ها و فرمول ها نیز یکی از چالش های اصلی داوطلبان کنکور است.

قطعن خلاصه نویسی ، با رعایت اصول و قواعد می تواند پاسخگوی این چالش ها باشد.

لذا به صورت کلی خلاصه نویسی در اکثر دروس توصیه می شود.

در دروسی مانند ریاضی ، تولید و آمار برداشت کلی از فرمول ها و یک مثال از تیپ های اصلی کفایت می کند. توجه داشته باشید که برای این دروس باید خلاصه هایی داشته باشیم که با بررسی آن ها ، روابط و فرمول های اصلی برایمان یادآوری شود.

برای درس اقتصاد ، علاوه بر روابط و فرمول های اصلی ، باید نمودارها و نکات کلیدی مربوط به آن ها را نیز در خلاصه هایمان داشته باشیم.

 

 

اما برای دروس حفظی و تئوریک مانند بازاریابی ، مدیریت از دیدگاه اسلام و تئوری های مدیریت ،استفاده از نمودارهای درختی می تواند بسیار راهگشا باشد.

به این صورت که سر تیترها را در شاخه های اصلی نمودار درختی قراردهیم و در مقابل هر یک از سرتیترها چند کلید واژه بنویسیم و با این روش و با مطالعه ی کلیدواژه ها کل متن برایمان تداعی خواهد شد.

البته در مورد درس  تئوری های مدیریت ماجرای خلاصه نویسی متفاوت است.

با توجه به تجربه ی چند ساله در حوزه ی کنکور مدیریت ، این اتفاق بسیار مشاهده شده است که داوطلبانی که با وسواس ،درس تئوری های مدیریت را خلاصه نویسی می کنند ، در نهایت به جزوه ای می رسند که با وجود زمان فراوانی که به این کار اختصاص داده اند ، ارزش کافی را برای آن ها ایجاد نکرده است و در نهایت اطمینان خاطر از پوشش مکفی مطالب را نخواهند داشت و نمی توانند صرفا به مطالعه ی این جزوه اکتفا کنند.

لذا در این درس با توجه به حجم قابل توجه مطالب و گستردگی نکات کلیدی حاشیه نویسی نسبت به خلاصه نویسی ارجحیت دارد.

حاشیه نویسی و ضمیمه کردن یک سری نمودارهای درختی به کتاب تئوری های مدیریت ، گزینه ی مناسبی برای تسریع یادگیری و فهم این درس است.

در نهایت باید به این نکته توجه کنیم که خلاصه نویسی با برگردان متن و جزوه نویسی متفاوت است.

هنگامی که به خلاصه نویسی می پردازیم باید صرفا به نکات کلیدی و سرتیترها و مواردی که تداعی کننده ی مفاهیم هستند اشاره کنیم.

 

گاها در بین داوطلبان کنکور دیده می شود که زمانی که صرف خلاصه نویسی می کنند بیشتر از زمانی است که به یادگیری و تفهیم مطالب اختصاص می دهند.

دقت داشته باشید که نباید برای خلاصه نویسی بیش از حد معینی وقت بگذاریم و نباید حجم خلاصه ها از حد معینی فراتر برود.

 

 

نقشه

با ما در تماس باشید

021-41659

021-88895070

1703 ویژه تهران بدون نیاز به پیش شماره

 

آدرس: تهران - بالاتر از میدان ولیعصر (عج) - نرسیده به زرتشت - روبروی سینما آفریقا - کوچه بهمبری - پلاک30

 

ایمیل: info@negarehmanagement.ir

حاضرین در سایت

ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi
کپی رایت © 1397 نگاره. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.

Template Design:Dima Group